Yunus Emre İstişareleri XX

GÜNDEM MADDELERİ

1. Çanakkale Zaferi ile ilgili Konferans Düzenlenmesi

2.Din Görevlileri “Yaygın Din Eğitimi ve Uygulamaları” Sempozyumuna Hazırlık Sürecinin Değerlendirilmesi

İSTİŞARELERDEN ÇIKAN SONUÇLAR:

     Yunus Emre Camii İstişarelerinin 20.si, Din görevlileri ve Öğretmenlerin katılımıyla yukarıdaki gündemle 14 MART 2010 Pazar günü saat 08-10.00 arasında Yunus Emre Camii Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiş ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:

 1. Çanakkale ruhunun canlı tutulması gereklidir. Çünkü, kazanılanları elde tutulması, değerinin anlaşılabilmesi, ne kadar zor şartlar altında kazanıldığının bilinmesiyle mümkündür. Bundan dolayı Camimizde ve diğer camilerde, okullarımızda, Çanakkale ile ilgili programlar düzenlenmeli ve bunlar kaliteli olmalıdır.
 1. Programlarda mutlaka çocuklar ve gençler söz sahibi olmalıdır. Çocukların katılımı, kültürümüzün onlara aktarımı açısından çok büyük önem arzetmektedir.
 2. Yunus Emre Camii’nde 20 Mart 2010 günü saat 13.00’da Araştırmacı Yazar İsmail Günday'ın “ÇANAKKALE RUHU” adlı Konferans vermesi kabul edildi.
 3. Konferansa, tüm halkımızın davetli olduğu belirtilerek, ilan edileceği belirtildi.
 4. Ayrıca ay sonunda başka bir program düzenlenmesi ve bu programda, drama ve tiyatroya ağırlık verilip, çocukların, kahramanlarımızın rollerine  büründürülmeleri kararlaştırıldı.
 5.  Çocuklara, Çanakkale’yi anlatan kitapların, özellikle de “Çanakkale Mahşeri” adlı Mehmet Niyazi Bey’in eserinin vb. kitapların okutulmasının ve Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitlerine” şiirinin iyi benimsetilmesinin önemi üzerinde duruldu.
 6. Şiirde ihlas ve samimiyetin çok önemli olduğu, Mehmet Akif’ten yola çıkılarak dile getirildi.
 7. Çocuklarımıza, Mehmet Akif ve diğer kültür temellerimizin iyi tanıtılması gereği, onların eserlerinde kullanılan dilin de kültür mirası olarak devredilmesinin önemi üzerinde duruldu.
 1. Din Görevlileri “Yaygın Din Eğitimi ve Uygulamaları” Sempozyumuna Hazırlık Sürecinin Değerlendirmesi yapıldı ve düzenleme kurulu tarafından bilgilendirme yapıldı. Bu bağlamda;
  1. Çok sayıda ve çok çeşitli konularda Tebliğ Özetinin alındığı ve alınan özetlerin değerlendirme kurulu tarafından değerlendirileceği, sunum yapmak için başvuruda bulunmuş olanlara, daha önceden ilan edilen takvim ve plan çerçevesinde bilgi verileceği ifade edildi.
  2. Sempozyumla ilgili çalışmaların düzenleme ve değerlendirme kurulunun öncülüğünde yürütüldüğü, konu ile ilgili güncel bilginin Yunus Emre Camii Derneği internet sitesinden (yecder.org) edinilebileceği bildirildi.